  • 0402ZJ2R2ABWTR
0402ZJ2R2ABWTR
advertisement
Manufacturer No:
0402ZJ2R2ABWTR
HK JDW NO:
66-0402ZJ2R2ABWTR
Description:
ACCU-F/P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402ZJ2R2ABWTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    652.039032μg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.05 PICO FARAD
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    550μm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Positive Tolerance
    2.2727%
  • Negative Tolerance
    2.2727%
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm