  • 0402YJ8R2BBWTR
0402YJ8R2BBWTR
advertisement
Manufacturer No:
0402YJ8R2BBWTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0402YJ8R2BBWTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
0402YJ8R2BBWTR
Description:
CAP THIN FILM 8.2PF 16V 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402YJ8R2BBWTR
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    SILICON DIOXIDE AND OXYNITRIDE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.55mm