  • 0402YA560KAT2A
0402YA560KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0402YA560KAT2A
HK JDW NO:
66-0402YA560KAT2A
Package:
0402
Datasheet:
Description:
56pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 13713
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
0402YA560KAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    0.56mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm