  • 0402HP-2N7XJLW
0402HP-2N7XJLW
advertisement
Manufacturer No:
0402HP-2N7XJLW
HK JDW NO:
3194-0402HP-2N7XJLW
Step5Bar-code shipping tag
0402HP-2N7XJLW
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2012
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1.5A
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.7 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    1.5A
  • Frequency - Self Resonant
    13GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    62
  • Q Factor
    85
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    56mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.0027 µH
  • Height
    610μm
  • Length
    1.09mm