  • 0402CS-16NXJLU
0402CS-16NXJLU
advertisement
Manufacturer No:
0402CS-16NXJLU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0402CS-16NXJLU
Package:
0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402CS-16NXJLU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    16 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    560mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    47
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    47
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    220mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.016 µH
  • Height
    660μm
  • Length
    1.19mm