  • 04028DA-12Q-AA-F0
04028DA-12Q-AA-F0
advertisement
Manufacturer No:
04028DA-12Q-AA-F0
HK JDW NO:
567-04028DA-12Q-AA-F0
Package:
Axial
Datasheet:
04028DA-12Q-AA-F0
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
04028DA-12Q-AA-F0
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.117lb 53.07g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    04028DA
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.290A
  • Max Power Dissipation
    3.48W
  • Current Rating
    290mA
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • Life (Hours)
    70000 hours
  • RPM
    15000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    16.6 CFM (0.465m3/min)
  • Noise
    49.5 dB
  • Voltage Range
    10.8V~13.2VDC
  • Static Pressure
    1.370 in H2O (341.2 Pa)