  • 04026D475MAT2A
04026D475MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04026D475MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-04026D475MAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 160000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
04026D475MAT2A
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.71mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.71mm