  • 04025C152JAT2A
04025C152JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04025C152JAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-04025C152JAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 20800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
04025C152JAT2A
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.56mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm
  • Thickness
    558.8μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V