  • 04023C182KAT4A
04023C182KAT4A
advertisement
Manufacturer No:
04023C182KAT4A
HK JDW NO:
66-04023C182KAT4A
Description:
0.0018μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
04023C182KAT4A
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0018μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    0402
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.56mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm