  • 04015SS-12M-AT-00
04015SS-12M-AT-00
advertisement
Manufacturer No:
04015SS-12M-AT-00
HK JDW NO:
567-04015SS-12M-AT-00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
04015SS-12M-AT-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    04015SS
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    600mW
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.050A
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    7300 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    6.4 CFM (0.179m3/min)
  • Noise
    29.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.210 in H2O (52.3 Pa)