  • 032603.2VXP
032603.2VXP
advertisement
Manufacturer No:
032603.2VXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-032603.2VXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
032603.2VXP
Description:
Cartridge Fuses 250V 3.2A Slo-Blo 3AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
032603.2VXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    326
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    53.9mOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3.2A
  • Reference Standard
    CE, CSA, PSE, UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, PSE, UL
  • Body Length or Diameter
    6.35mm
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    214
  • DC Cold Resistance
    0.0539Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    3AB
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    31.75mm