  • 0326.400HXP
0326.400HXP
advertisement
Manufacturer No:
0326.400HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0326.400HXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
0326.400HXP
Description:
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 125VDC
Step5Bar-code shipping tag
0326.400HXP
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    326
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.92Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    1.33
  • DC Cold Resistance
    1.935Ohm
    3AB
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Fuse Current
    400mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm