  • 0318.062VXP
0318.062VXP
advertisement
Manufacturer No:
0318.062VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0318.062VXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
Description:
0318.062VXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0318.062VXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    318
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.288L 6.99mmx32.72mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    24.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    62mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.99mm
  • Physical Dimension
    6.99mm x 32.72mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    24.7Ohm
  • Body Height
    32.72mm