  • 03156.25H
03156.25H
advertisement
Manufacturer No:
03156.25H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-03156.25H
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
03156.25H
Description:
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG
Step5Bar-code shipping tag
03156.25H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 03156.25H.
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    315
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.275L 6.99mmx32.39mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    15.2mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6.25A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KTL; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, METI, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A
  • Melting I2t
    242
  • DC Cold Resistance
    0.0152Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    242 J
  • Diameter
    6.99mm
  • Body Height
    31.75mm