  • 031502.5MRT1BP
031502.5MRT1BP
advertisement
Manufacturer No:
031502.5MRT1BP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-031502.5MRT1BP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
031502.5MRT1BP
Description:
031502.5MRT1BP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
031502.5MRT1BP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    315
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.275L 6.99mmx32.39mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    81.1mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Current Rating
    2.5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    130
  • DC Cold Resistance
    0.0811Ohms
  • Length
    32.385mm