  • 03136.25MXP
03136.25MXP
advertisement
Manufacturer No:
03136.25MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-03136.25MXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
03136.25MXP
Description:
LITTELFUSE 03136.25MXP Cartridge Fuse, 313 Series, 6.25 A, 250 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", 200 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
03136.25MXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    313
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    15.4mOhm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    6.25A
  • Reference Standard
    CE; CSA; KTL; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Current
    6.25A
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A
  • Melting I2t
    242
  • DC Cold Resistance
    0.0154Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    3AG
  • Outside Diameter
    6.35 mm
  • Joule Integral-Nom
    242 J
  • Fuse Current
    6.25A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm