  • 0313.400VXP
0313.400VXP
advertisement
Manufacturer No:
0313.400VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0313.400VXP
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
Description:
0313.400VXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0313.400VXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Weight
    2.799997g
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    313
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1.875Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.35mm
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    1.35
  • DC Cold Resistance
    1.875Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Body Height
    31.75mm