  • 03063C103KAT2A
03063C103KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
03063C103KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-03063C103KAT2A
Package:
0306 (0816 Metric)
Datasheet:
Description:
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.032Lx0.063W 0.81mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)
Quantity:
In Stock : 9591
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
03063C103KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    0816
  • Case Code (Imperial)
    0306
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    130μm
  • Length
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm
  • Thickness
    609.6μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0306 (0816 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.032Lx0.063W 0.81mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%