  • 0298300.ZXH
0298300.ZXH
advertisement
Manufacturer No:
0298300.ZXH
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0298300.ZXH
Package:
Auto Link
Datasheet:
0298300.ZXH
Description:
Fuse Automotive 300A 32V Slow Blow 2-Pin Bolt Down Bolt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0298300.ZXH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Bolt, Screw
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MEGA®
  • Size / Dimension
    1.149Lx0.750W x 0.422 H 29.20mmx19.05mmx10.72mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    167μOhm
  • Color
    Gray
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Depth
    19.05mm
  • Current Rating
    300A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Current
    300A
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    2kA
  • DC Cold Resistance
    0.000167Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    300A
  • Height
    9.906mm