  • 0298200.ZXEH-LT
0298200.ZXEH-LT
advertisement
Manufacturer No:
0298200.ZXEH-LT
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0298200.ZXEH-LT
Package:
Auto Link
Datasheet:
0298200.ZXEH-LT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0298200.ZXEH-LT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MEGA®
  • Size / Dimension
    1.149Lx0.750W x 0.390 H 29.20mmx19.05mmx9.90mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    214mOhm
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200A
  • Body Length or Diameter
    29.2mm
  • Body Breadth
    19.05 mm
  • Physical Dimension
    29.2mm x 19.05mm x 9.9mm
  • Fuse Type
    Automotive
  • Melting I2t
    140000
  • DC Cold Resistance
    0.214Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Rated Breaking Capacity
    2000 A
  • Height
    9.906mm