  • 0273.250H
0273.250H
advertisement
Manufacturer No:
0273.250H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0273.250H
Package:
Radial, Can, Vertical
Datasheet:
0273.250H
Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0273.250H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0273.250H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can, Vertical
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MICRO™ 273
  • Size / Dimension
    0.250Dia x 0.350 H 6.35mmx8.89mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.75Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    CSA; QPL; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, QPL, UL
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Physical Dimension
    6.35mm x 8.89mm
  • Lead Length
    4.32mm
  • Working Voltage
    125V
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • Wire/Cable Diameter
    640 μm
  • Melting I2t
    0.0064
  • DC Cold Resistance
    1.75Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    250mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    6.35mm
  • Height
    8.89mm