  • 0255.250NRT1
0255.250NRT1
advertisement
Manufacturer No:
0255.250NRT1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0255.250NRT1
Package:
Axial
Datasheet:
0255.250NRT1
Description:
0255.250NRT1 datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0255.250NRT1
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® 255
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.280L 2.41mmx7.11mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Length
    7.112mm