  • 0251.630MRT1L
0251.630MRT1L
advertisement
Manufacturer No:
0251.630MRT1L
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0251.630MRT1L
Datasheet:
0251.630MRT1L
Description:
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC
Step5Bar-code shipping tag
0251.630MRT1L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Body Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    205mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    630mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm
  • Power Dissipation
    125mW
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    0.08
  • DC Cold Resistance
    0.205Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    630mA
  • Diameter
    2.8mm
  • Body Height
    7.11mm