  • 0251.125MXL
0251.125MXL
advertisement
Manufacturer No:
0251.125MXL
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0251.125MXL
Package:
Axial
Datasheet:
0251.125MXL
Description:
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0251.125MXL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PICO® II 251
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    125mA
  • Reference Standard
    CSA; QPL; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Working Voltage
    125V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    1.7Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Current
    125mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    2.41mm
  • Body Height
    7.11mm