  • 0235.700HXP
0235.700HXP
advertisement
Manufacturer No:
0235.700HXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0235.700HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0235.700HXP
Description:
0235.700HXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0235.700HXP
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    262.5mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    700mA
  • Current Rating
    700mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.156
  • DC Cold Resistance
    0.2625Ohms
  • Fuse Current
    700mA
  • Diameter
    5.2mm
  • Length
    20mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    235
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm