  • 0235.250HXP
0235.250HXP
advertisement
Manufacturer No:
0235.250HXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0235.250HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0235.250HXP
Description:
0235.250HXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 286
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
0235.250HXP
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    235
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    2.25Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, UL
  • Working Voltage
    250V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.0166
  • DC Cold Resistance
    2.25Ohms
  • Fuse Current
    250mA
  • Diameter
    5.2mm
  • Length
    20mm