  • 0230.375DRT3SP
0230.375DRT3SP
advertisement
Manufacturer No:
0230.375DRT3SP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0230.375DRT3SP
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
0230.375DRT3SP
Description:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Step5Bar-code shipping tag
0230.375DRT3SP
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    230
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.571L 4.50mmx14.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.1685Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    375mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    4.7mm x 14.48mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    0.58
  • DC Cold Resistance
    1.1685Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Diameter
    4.7mm
  • Body Height
    14.48mm