  • 0230.375DRT2SW
0230.375DRT2SW
advertisement
Manufacturer No:
0230.375DRT2SW
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0230.375DRT2SW
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
0230.375DRT2SW
Description:
0230.375DRT2SW datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0230.375DRT2SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    230
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.571L 4.50mmx14.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    1.16Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    375mA
  • Current Rating
    375mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.58
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    14.478mm