  • 022902.5HXSP
022902.5HXSP
advertisement
Manufacturer No:
022902.5HXSP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-022902.5HXSP
Package:
2AG, 5mm x 15mm
Datasheet:
022902.5HXSP
Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
022902.5HXSP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    229
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.570L 4.50mmx14.48mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    49.8mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CE; CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, PSE, UL
  • Physical Dimension
    4.5mm x 14.48mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    50
  • DC Cold Resistance
    0.0502Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    50 J
  • Diameter
    4.5mm
  • Body Height
    14.48mm