  • 0229.750H
0229.750H
advertisement
Manufacturer No:
0229.750H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0229.750H
Package:
2AG, 5mm x 15mm
Datasheet:
0229.750H
Description:
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0229.750H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0229.750H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    229
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.570L 4.50mmx14.48mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    340mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 10000 A
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    750mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    4.5mm x 14.48mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    2.95
  • DC Cold Resistance
    0.34Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    2AG
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Built-in Feature
    INDICATOR
  • Diameter
    4.5mm
  • Body Height
    14.48mm