  • 021906.3MXAEP
021906.3MXAEP
advertisement
Manufacturer No:
021906.3MXAEP
HK JDW NO:
461-021906.3MXAEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
021906.3MXAEP
Description:
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
021906.3MXAEP
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    11mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    6.3A
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; PSE; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.0117Ohm
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    1093 J
  • Pre-arcing Rating
    1093 A2/s
  • Diameter
    5mm