  • 0219.500MXAP
0219.500MXAP
advertisement
Manufacturer No:
0219.500MXAP
HK JDW NO:
461-0219.500MXAP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0219.500MXAP
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0219.500MXAP
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    370mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Melting I2t
    3
  • DC Cold Resistance
    0.37Ohm
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    3 J
  • Fuse Current
    500mA
  • Diameter
    5mm