  • 0219.400MXA
0219.400MXA
advertisement
Manufacturer No:
0219.400MXA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0219.400MXA
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0219.400MXA
Description:
0219.400MXA datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0219.400MXA
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    219XA
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Rated Current
    0.4A
  • Melting I2t
    1.4
  • DC Cold Resistance
    0.535Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Body Height
    20mm