  • 0218.160MXF4P
0218.160MXF4P
advertisement
Manufacturer No:
0218.160MXF4P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0218.160MXF4P
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
Description:
0218.160MXF4P datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0218.160MXF4P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    218
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    144mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    160mA
  • Current Rating
    160mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UR, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    3.7
  • DC Cold Resistance
    0.144Ohms
  • Diameter
    5mm
  • Length
    22.5044mm