  • 021606.3TXP
021606.3TXP
advertisement
Manufacturer No:
021606.3TXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-021606.3TXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
021606.3TXP
Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
021606.3TXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    63mA
  • Reference Standard
    BSI, CCC, CE, CSA, PSE, UL, VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    56.43
  • DC Cold Resistance
    0.0137Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Body Height
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    13.7mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Current Rating (Amps)
    6.3A