  • 0216.200H
0216.200H
advertisement
Manufacturer No:
0216.200H
HK JDW NO:
461-0216.200H
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0216.200H
Description:
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0216.200H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0216.200H.
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.35Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    3.35Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Pre-arcing Rating
    0.0043 A2/s
  • Diameter
    5.2mm
  • Body Height
    20mm