  • 021501.6MRET1P
021501.6MRET1P
advertisement
Manufacturer No:
021501.6MRET1P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-021501.6MRET1P
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
021501.6MRET1P
Description:
Fuse Miniature Slow Blow Acting 1.6A 250V Axial 5 X 20mm Ceramic T/R
Step5Bar-code shipping tag
021501.6MRET1P
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    215
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    3.1mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    BSI, CCC, CE, CSA, PSE, UL, VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.8mm
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    6.83
  • DC Cold Resistance
    0.0707Ohm