  • 0213.500MXP
0213.500MXP
advertisement
Manufacturer No:
0213.500MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0213.500MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0213.500MXP
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0213.500MXP
    15 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    213
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    370mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    2.905
  • DC Cold Resistance
    0.37Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Fuse Current
    500mA
  • Diameter
    5mm