  • 0213.500MXEP
0213.500MXEP
advertisement
Manufacturer No:
0213.500MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0213.500MXEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0213.500MXEP
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0213.500MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    213
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    370mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Current Rating
    50mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    2.905
  • DC Cold Resistance
    0.37Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Diameter
    5mm