  • 0208.500MXP
0208.500MXP
advertisement
Manufacturer No:
0208.500MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0208.500MXP
Package:
2AG, 5mm x 15mm
Datasheet:
0208.500MXP
Description:
Fuse Subminiature Fast Acting 0.5A 350V Holder Cartridge 5 X 15mm Glass Bulk CE/PSE/cULus
Step5Bar-code shipping tag
0208.500MXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    208
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.570L 4.70mmx14.48mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    265mOhm
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CE; UL
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Body Length or Diameter
    4.7mm
  • Physical Dimension
    4.7mm x 14.48mm
  • Current
    500mA
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    0.365
  • DC Cold Resistance
    0.265Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    500mA
  • Body Height
    14.48mm