  • 0203.250HXG
0203.250HXG
advertisement
Manufacturer No:
0203.250HXG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0203.250HXG
Package:
2-SMD, Gull Wing
Datasheet:
0203.250HXG
Description:
0203.250HXG datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0203.250HXG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FLAT-PAK® 203
  • Size / Dimension
    0.372Lx0.250W x 0.165 H 9.45mmx6.35mmx4.19mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    12.6mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    9.45mm
  • Body Breadth
    6.35 mm
  • Physical Dimension
    9.45mm x 6.35mm x 4.19mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.0126
  • DC Cold Resistance
    1.36Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Pre-arcing Rating
    0.012 A2/s
  • Height
    4.19mm