  • 0201YJ2R8BBSTR
0201YJ2R8BBSTR
advertisement
Manufacturer No:
0201YJ2R8BBSTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0201YJ2R8BBSTR
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP THIN FILM 2.8PF 16V 0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0201YJ2R8BBSTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    SILICON DIOXIDE AND NITRIDE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.013W 0.60mmx0.33mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.1 PICO FARAD
  • Capacitance
    2.8pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    225μm
  • Height Seated (Max)
    0.011 0.28mm
  • Length
    0.6mm