  • 0157.750DRT
0157.750DRT
advertisement
Manufacturer No:
0157.750DRT
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0157.750DRT
Package:
2-SMD, Square End Block with Clip
Datasheet:
0157.750DRT
Description:
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0157.750DRT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder, Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 157T
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.146W x 0.154 H 6.50mmx3.70mmx3.90mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    360.2mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    3.7mm
  • Current Rating
    750mA
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    cULus
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.904
  • DC Cold Resistance
    0.3602Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Current
    750mA
  • Height
    3.9116mm