  • 0.25-5-501FL
0.25-5-501FL
advertisement
Manufacturer No:
0.25-5-501FL
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-0.25-5-501FL
Package:
Datasheet:
0.25-5-501FL
Description:
0.25-5-501FL datasheet pdf and Tape product details from 3M (TC) stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0.25-5-501FL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    501FL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene-Terephthalate (PET)
  • Tape Type
    Laminating
  • Length
    15' 4.6m 5 yds
  • Width
    0.25 6.35mm 1/4
  • Thickness
    0.0030 3.0mils 0.076mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0010 1.0mils 0.025mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0020 2.0mils 0.051mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25