  • ZXMP10A18GTA
ZXMP10A18GTA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMP10A18GTA
HK JDW NO:
233-ZXMP10A18GTA
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZXMP10A18GTA
Purchasing and Inquiry
ZXMP10A18GTA Description
The ZXMP10A18GTA is a 100V P-CHANNEL enhancement mode MOSFET. This MOSFET is perfect for high-efficiency power management applications since it is made to reduce on-state resistance while maintaining great switching performance.
ZXMP10A18GTA Features
  • Lead-Free Finish; RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
  • Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
  • Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
  • Low On-Resistance
  • Fast Switching Speed
ZXMP10A18GTA Applications
  • Power Management Functions
  • Relay and Solenoid Driving
  • Motor Control
  • DC-DC Converters
Step5Bar-code shipping tag
ZXMP10A18GTA
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150mOhm
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Voltage - Rated DC
    -100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    -3.7A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Voltage
    100V
  • Power Dissipation-Max
    2W Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    37A
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    3.9W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    4.6 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    150m Ω @ 2.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1055pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.6A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26.9nC @ 10V
  • Rise Time
    6.8ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    17.9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    33.9 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.7A
  • Threshold Voltage
    -2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm