  • ZXCW6100S28TC
ZXCW6100S28TC
advertisement
Manufacturer No:
ZXCW6100S28TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXCW6100S28TC
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ZXCW6100S28TC
Description:
1W WAudio Amplifiers1.85mm mm5.6mm mm28 pins28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
ZXCW6100S28TC Overview
In the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, it is embedded.Tape & Reel (TR) is the packaging method.In the configuration, 2-Channel (Stereo) is used as the output.An electrical device of type Class D is involved.Computers or other communication devices have 28 pins, which are pronged contacts.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount .There is 3V~3.6V voltage supply to this electrical device.Digital Inputs, I2S, Mute, PWM, Short-Circuit and Thermal Protection, SPI, Tone and Volume Control can be ensured when operating.A maximum operating temperature of -40°C~85°C TA should be maintained.Amp parts is included in the ZXCW6100 family.A part of this electronic device is mounted in the way of Surface Mount .An electronic part such as this has a maximum output power of 1W kWh per hour.Amp parts belongs to the Acoustar?, NOVALOAD? series of electronic components.Amp parts operates wAmp partsh the maximal operating temperature of 85°C to ensure Amp partss reliabilAmp partsy.The device operates with a minimum operating temperature of -40°C to ensure its reliability.The device consumes 112mA quiescent current
ZXCW6100S28TC Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
ZXCW6100 family
1W kWh per hour
Acoustar?, NOVALOAD? series
ZXCW6100S28TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXCW6100S28TC audio amplifiers applications.
  • Test equipment
  • Portable electronic products powered by batteries
  • Addition and subtraction operation circuits
  • Medical imaging
  • Comparator
  • Displayers for aircraft and air transportation control systems
  • pH (acidity)
  • Communication
  • ECG equipment
  • Band-stop filter
Step5Bar-code shipping tag
ZXCW6100S28TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-SSOP
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Acoustar™, NOVALOAD™
  • Feature
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Class D
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    ZXCW6100
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Quiescent Current
    112mA
  • Output Power
    1.4W
  • Input Offset Voltage (Vos)
    300mV
  • Max Output Power
    1W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    1W x 2 @ 4Ohm
  • Height
    1.85mm