  • ZLLS2000QTC
ZLLS2000QTC
advertisement
Manufacturer No:
ZLLS2000QTC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZLLS2000QTC
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZLLS2000QTC
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 2A 150°C 40μA @ 30V 6-Termination Tape & Reel (TR) SOT-23-6 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
ZLLS2000QTC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.1W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C
  • Output Current-Max
    2.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2.2A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    6ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    65pF @ 30V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    12A