  • ZLDO1117K25TC
ZLDO1117K25TC
advertisement
Manufacturer No:
ZLDO1117K25TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZLDO1117K25TC
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ZLDO1117K25TC
Description:
Fixed 2.28mm ZLDO1117 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 20048
Step5Bar-code shipping tag
ZLDO1117K25TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZLDO1117
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.35V @ 1A
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Dropout Voltage
    1.11V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.11V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    6.55mm
  • Width
    5.8mm