  • ZL50070GAG2
ZL50070GAG2
advertisement
Manufacturer No:
ZL50070GAG2
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ZL50070GAG2
Package:
484-BGA
Datasheet:
ZL50070GAG2
Description:
484 Terminations484 Pin ZL50070 Telecom device1 Circuits
Purchasing and Inquiry
ZL50070GAG2 Overview
Space is saved on the board by using the 484-BGA package.The way of Tray is employed for telecommunications equipment packing.A Surface Mount-mount is used for mounting the telecom circuit.This telecom IC is composed of 1 circuits.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 1.71V~1.89V is provided.A -40°C~85°C-temperature setting offers reliable performance.Mounted in Surface Mount-direction.Telecom switching configuration has 484 terminations.A 1.8V supply voltage is required to operate it.The telecom interface contains 484 pins.ZL50070 can be used to locate related parts based on telecom switching's base part number.It operates using the supply current of 500mA, which gives designers a lot of flexibility.The 96 ports are designed into telecom product.
ZL50070GAG2 Features
Available in the 484-BGA package
Operating supply current of 500mA
ZL50070GAG2 Applications
There are a lot of Microchip Technology ZL50070GAG2 Telecom applications.
  • PCM Test Equipment
  • ATM Switches
  • DSLAMs
  • E1 Multiplexer
  • Cross Connects
  • Switching Systems
  • Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
  • Digital Cross-Connect Systems
  • Digital Modems
  • PBX (Private Branch Exchange)
Step5Bar-code shipping tag
ZL50070GAG2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    ZL50070
  • Function
    Switch
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    500mA
  • Number of Ports
    96
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm