  • ZGL41-200A-E3/97
ZGL41-200A-E3/97
advertisement
Manufacturer No:
ZGL41-200A-E3/97
HK JDW NO:
884-ZGL41-200A-E3/97
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
ZGL41-200A-E3/97
Description:
ZENER DIODE 1.2kOhm ±5% 200V 1μA @ 152V -55°C~150°C 1W 2 Terminations ZENER DO-213AB, MELF
Step5Bar-code shipping tag
ZGL41-200A-E3/97
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW IMPEDENCE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZGL41-200
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1.2kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 152V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    1.2kOhm
  • Test Current
    1.9mA
  • Reference Voltage
    200V
  • Zener Voltage
    200V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%